Dzień Dziecka u Myśliwych

W sobotę rano można było zobaczyć grupę 11 uczniów klasy VIII zmierzającą rowerami w kierunku Hołowna. Niejedną osobę pewnie to dziwiło – dzień wolny, „ciut świt”, a oni wraz z wychowawcą gdzieś podążają. Dla młodzieży ten rajd nie był w nieznane, jechali po wiedzę, umiejętności i łyk relaksu, jechali na spotkanie z myśliwymi Koła Łowieckiego nr 12 „Szóstak” w Lublinie.

Powitali nas Prezes Koła – Pan Bogdan Piech oraz Pan Wojciech Eminowicz.

Historię Koła i zarys jego działalności przedstawił Pan Bogdan Piech.

Koło powstało w 1956 roku. Patronem myśliwych jest św. Hubert. Czczony jest w dniu jego święta uroczystym Biegiem Hubertowskim oraz zabawą „Pogoń za lisem”. Swoje częstsze pobyty na naszym terenie myśliwi datują wraz z oddaniem do użytku zbiornika retencyjnego w Zahajkach (początek lat 70-tych ubiegłego wieku), kiedy to ich przystań stanowiła przyczepa autobusowa przerobiona na campingową. Lata 90-te XX wieku to czas rozpoczęcia budowy gospodarstwa łowieckiego na łowisku Jelinka. Na skraju lasu postawiono barakowóz, a następnie, gdy funkcję Prezesa Koła pełnił p.Leszek Eminowicz podjęto budowę domu mieszkalnego oraz pozostałych zabudowań.

Pan Prezes opowiedział także o działalności Koła. Dowiedzieliśmy się, że Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie, jeden w obszarze administracyjnym okręgu Biała Podlaska, drugi na terenie okręgu Chełm. Jeden z nich to obwód polno-leśny z liczną zwierzyną grubą taką jak: łoś, jeleń, sarna i drugi – polny z dominacją zwierzyny drobnej, np. bażant, niewielką populację stanowi natomiast zając i kuropatwa. Na obu obszarach w minionych latach dość licznie występował dzik. Uczniowie wykazali się dociekliwością – zostało zadanych mnóstwo pytań, na które padły wyczerpujące odpowiedzi. Dużą popularnością cieszyła się lornetka. Odpowiedzi na pytanie dlaczego można upatrywać w dwóch przyczynach. Po pierwsze umożliwiła obserwację ptaków przyglądających nam się z pobliskich drzew i po drugie – szybkie sprawdzenie czy koleżanka lub kolega trafili w 10.

Równolegle druga grupa uczniów pod czujnym okiem Pana Jana Piotrowskiego (Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Koła), po przybliżeniu zasad i małej rozgrzewce, rywalizowała w zawodach strzeleckich.

Trzeci zespół uczestniczył w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie: krwotoki, zakrztuszenia i utrata przytomności prowadzonym przez dr.hab.n.med. Adama Nogalskiego (Uniwersytet Medyczny w Lublinie Katedra i Klinika Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej).

Dzięki pieczołowitym staraniom najmłodszego z grona myśliwych – Pana Arkadiusza Mackiewicza (Sekretarz Koła) młodzież, po wzmożonym wysiłku umysłowym i zmaganiach praktycznych, relaksowała się przy ognisku piekąc pyszne kiełbaski.

Jak wszystko co dobre szybko się kończy, tak i nasz pobyt w Domu Myśliwskim Jelinka dobiegł końca. Podsumowując spotkanie Prezes Koła Pan Bogdan Piech jeszcze raz złożył życzenia z okazji Dnia Dziecka, wskazał na zasady zachowania w przypadku spotkania dzikiej zwierzyny, wręczył każdemu uczniowi zeszyt edukacyjny „Łowiectwo” oraz przedstawił wyniki zawodów strzeleckich.

W zawodach zwyciężyli:

  1. Angelika Jaroszewicz
  2. Łukasz Bielas
  3. Bartosz Jachimski.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz czapki firmowe ufundowane przez Firmę „KALIBER” z Warszawy.

Ten dzień w oczach uczniów:

„Uważam, że spotkanie z Myśliwymi było bardzo ciekawym przeżyciem. Lekcja pierwszej pomocy – pouczająca i pomocna. Wiele emocji w całej grupie wywołały zawody w strzelaniu…”

Marcin

„…dowiedziałam się, jak prawidłowo pomóc poszkodowanej osobie i czym zajmują się Myśliwi.”

Magda

„…było naprawdę interesująco, …było świetnie, ale droga do tej leśniczówki była…”

Kuba

„Było bardzo fajnie zorganizowane, wspomnienia zostaną. …i liczę na powtórkę.”

Bartek

„…dostaliśmy pomocną lekcję pierwszej pomocy, lecz oprócz nauki było wiele zabawy.”

Angelika

„…było mega, bardzo mi się podobał konkurs strzelecki i pierwsza pomoc, kiełbaski też.”

Łukasz

„Było super – opowieści, strzelanie, pierwsza pomoc, kiełbaski. Chętnie powtórzyłabym taki wyjazd.”

Julka

Członkowie Koła Łowieckiego nr 12 „Szóstak” w Lublinie przygotowali wiele atrakcji, które były prezentem z okazji Dnia Dziecka, a jednocześnie pozwoliły naszym uczniom poszerzyć wiedzę, nabyć nowe umiejętności i miło spędzić czas.

Bardzo dziękujemy i życzymy wszelkiej pomyślności. Niech wstawiennictwo św.Huberta prowadzi Was do sukcesów na niwie łowieckiej.

Darz bór!

Uczniowie klasy VIII Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu

Tadeusz Burzec – wychowawca

Katarzyna Becher – opiekun