Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu

Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta – spróbujcie dobrze zapamiętać!

Każde dziecko ma prawo :
Chodzić do przedszkola/ szkoły.
Mieć mamę i tatę .
Do zabawy i wypoczynku.
Do miłości.
Do własnego miejsca w domu.
Do leczenia.
Czuć się bezpiecznie.
Pytać i wypowiadać się
Do wychowania bez krzyku i przemocy.
Do nauki i rozwijania zainteresowań
Do informacji.

20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu

Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasze Przedszkole po raz pierwszy obchodziło to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!
Przedszkolaki w tym dniu przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue – akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie były dekoracje, a dzieci odrysowały swoje rączki na niebieskiej kartce ,wycięły je i przykleiły na kartce ze swoimi prawami. Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.