„Działajmy razem!” Dzień Bezpiecznego Internetu

Organizatorem DBI w Polsce (od 2005r.) jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczne obchody DBI w Polsce zostały objęte patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami są: Google Polska, Facebook Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

Obecnie Dzień Bezpiecznego Internetu świętowany jest na całym świecie, a powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Celem wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W tym roku hasło akcji brzmi: „Działajmy razem!” i ma ono skłonić nie tylko dorosłych, ale także i dzieci – uczniów do przemyśleń oraz podjęcia działań nakierowanych na zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z sieci. Szczególny wymiar i rangę mają te działania w tak nietypowej sytuacji, jaką jest pandemia, której konsekwencją jest m.in. nauka zdalna. Zwielokrotniony czas przebywania ucznia w sieci spowodowany nauką, kontaktami rówieśniczymi, czy relaksem zmniejsza jego bezpieczeństwo w niej.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu (Sieciaki.pl):

Chroń swoją prywatność!

  • Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
  • Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Kilka porad dla Rodziców („Dziecko w Sieci”):

  • Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu – najmłodsze dzieci powinny korzystać jedynie ze wskazanych przez rodziców; czas korzystania z sieci powinien być ograniczony (dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez Internetu); dzieciom w wieku przedszkolnym należy towarzyszyć podczas korzystania z sieci; najmłodsze dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek, portali społecznościowych i innych serwisów dających nieograniczony dostęp do treści oraz z komunikatorów czy portali społecznościowych; dzieci nie powinny publikować samodzielnie w sieci treści, szczególnie prywatnych informacji, filmów, zdjęć; należy umówić się z dzieckiem, ze za każdym razem kiedy trafi na nieodpowiednie treści lub cokolwiek innego je w sieci zaniepokoi, natychmiast nas o tym poinformuje
  • Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści – Kontakt z nieodpowiednimi treściami, jak pornografia, przemoc czy wulgarne materiały, może mieć szkodliwy wpływ na dziecko, podczas gdy odpowiednio dobrane treści i aktywności online mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój społeczny, emocjonalny, moralny i poznawczy. Dlatego dobór stron internetowych, aplikacji czy gier staje się niezwykle ważnym zadaniem dla rodziców.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci – Dobry kontakt z dzieckiem, czas na rozmowę i zainteresowanie jego doświadczeniami są niezwykle ważne do rozwoju dziecka. Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli w świecie dziecka pojawiają się urządzenia elektroniczne i Internet, to ważne, żeby również one były tematem rozmów z nim. Dzięki temu będziemy na bieżąco z doświadczeniami dziecka, poznamy jego preferencje, zobaczymy efekty jego aktywności online, damy mu szansę na pochwalenie się osiągnieciami (ważne, żeby je zauważać i doceniać). Rozmowa o doświadczeniach online będzie pomocna w zauważeniu niepokojących zdarzeń – również tych związanych z kontaktem z niebezpiecznymi treściami.
  • Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu – Udostępniając dziecku urządzenie z dostępem do Internetu, należy odpowiednio skonfigurować ich system operacyjny; Właściciele urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPad, iPhone) mogą ograniczyć dziecku dostęp do wybranych treści. Określimy tam m.in. ograniczenie wiekowe dotyczące wyświetlanych filmów oraz używanych programów; Można aktywować moduł Ochrony Rodzicielskiej, który umożliwia kontrolowanie czasu korzystania z komputera oraz ograniczenie dostępu do wskazanych gier i aplikacji.
  • Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej – Programy tego typu dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności dziecka online itp.