„Przywróć naszą Ziemię”

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w te obchody angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania nas o problemach klimatycznych na Ziemi.
Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.
Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
odmawiaj (refuse),
ograniczaj (reduce),
wykorzystaj ponownie (reuse),
recyklinguj (recycle),
kompostuj (rot).   (źródło Wikipedia)

Czy Ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK. Jeśli każdy z nas zrobi dla planety jedną małą rzecz dziennie, będzie to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć!

A jak Ty dbasz o planetę na co dzień? Przedstaw swoje ekodziałania w dowolnej formie (plakat, film, zdjęcie, prezentacja). Swoją pracę wyślij na adres zpo.podedworze@gmail.com do 30.04.2021r. Najciekawsze prace opublikujemy i nagrodzimy.

Zachęcamy też do obejrzenia ciekawej prezentacji autorstwa Marii Beberok (kliknij poniższą grafikę). Może rozwiążesz kilka zadań dotyczących dbałości o naszą planetę?

https://view.genial.ly/606c177def944e0d1ffe92a5/interactive-content-dzienziemi