NASZA SZKOŁA PAMIĘTA

„Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija”
Elias Canetti

Pielęgnowanie pamięci o naszej historii to główny cel akcji „Szkoła pamięta” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórzu reprezentowana przez przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej czynnie dała wyraz przywiązania do lokalnej historii. Nauczyciele ze swoimi wychowankami odwiedzili ważne dla naszej tożsamości miejsca.

Byliśmy przy pomniku upamiętniającym lokalnych bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej w 1920r. Chwilą zadumy przy Kościele Białym oddaliśmy pamięć rodzinie Szlubowskich, której członkowie na początku XIX wieku wystawili świątynię. W krypcie tegoż Kościoła pochowany jest generał major z czasów insurekcji kościuszkowskiej  – Filip Hauman, odznaczony za wojnę w obronie Konstytucji 3 maja krzyżem kawalerskim orderu Virtuti Militari. Pamiętaliśmy o śp. Alicji Rudniewskiej ps. „Sylwia”, łączniczce z czasów Powstania Warszawskiego, której doczesne szczątki spoczywają w krypcie Kościoła Czerwonego. Pełna zadumy wizyta na cmentarzu parafialnym była okazją do zapalenia zniczy na grobach zmarłych nauczycieli niegdyś pracujących w naszej szkole. Tutaj dzieci i młodzież miały okazję oddać pamięć pedagogom, którzy uczyli albo ich rodziców, albo starsze rodzeństwo.

Serdecznie dziękuję uczniom, wychowawcom i nauczycielom za zaangażowanie podczas naszej lokalnej dwudniowej akcji „Szkoła pamięta”. Wspólnie na nowo przeżywaliśmy naszą MAŁĄ WIELKĄ HISTORIĘ.

Dyrektor Szkoły
Artur Becher

List_Ministra_Edukacji_Narodowej