Pamiętamy. 102. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

26 grudnia 1918 roku pociąg z mistrzem Ignacym Janem Paderewskim wjechał na poznański Dworzec Cesarski. Później wybitny pianista, mąż stanu i przyszły premier niepodległego już państwa z okna Hotelu Bazar wygłosił mowę, która stała się impulsem do wybuchu powstania. Kolejnego dnia poznaniacy chwycili za broń.

Walki wybuchły 27 grudnia kilka minut przed godziną 17. Powstańcy w kolejnych dniach zdobyli strategiczne części miasta. Ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu – Ławicę – przejęli 6 stycznia.

Powstańcami najpierw dowodził Stanisław Taczak, a od 16 stycznia Józef Dowbor Muśnicki. To on poprowadził nowo utworzoną Armię Wielkopolską do zwycięstwa nad Niemcami. W szczytowym momencie w jej szeregach walczyło 120 tysięcy żołnierzy.

Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Ziemie zajęte przez powstańców przyznał II Rzeczpospolitej traktat wersalski podpisany w czerwcu 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie to dobrze zorganizowana i zwycięska insurekcja, dzięki której Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę.

Powstanie Wielkopolskie. Historia warta pamięci